‘İnsanlığa karşı suçlar’ ile suçlanan eski bakana İsviçre’de 20 yıl hapis cezası

Batı Afrika ülkesi Gambiya’da diktatör Yahya Jammeh döneminde bakanlık yapan Ousman Sonko, İsviçre’de insanlığa karşı suçlardan mahkum edildi. Federal Ceza Mahkemesi, eski içişleri bakanı Sonko’yu kasıtlı öldürme, işkence ve haksız tutuklama suçlarından suçlu bularak 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, 2016 yılında bakanlık görevinden alınan ve cinsel saldırı suçlamasından beraat ettirilen Sonko hakkında kararını açıklayan mahkeme, “Ceza dairesi, kararında Ousman Sonko’yu birden fazla kez kasıtlı öldürme, birden fazla kez işkence ve birden fazla kez hürriyetten yoksun bırakma suçundan suçlu bulmuştur; her bir suç aynı zamanda insanlığa karşı suç olarak değerlendirilmiştir” dedi.

‘SİVİL HALKA KARŞI SİSTEMATİK SALDIRININ BİR PARÇASIYDI…’

Mahkeme, kararında, sanığın bu suçları ‘sivil halka karşı sistematik bir saldırının bir parçası olarak gerçekleştirdiğine’ hükmetti. Karara temyiz yolunun açık olduğu ifade edildi.

Cenevre merkezli kampanya grubu TRIAL International, Sonko hakkında suç duyurusunda bulunmuş, yargı sürecinde de davacıları desteklemişti. Jammeh’in 22 yıllık baskıcı yönetimi sırasında Yahya Jammeh’e yakın isimlerden olan Sonko ile devlet başkanının yolları daha sonra ayrılmış, Jammeh Ocak 2017’de seçimi kaybedip ülkeden kaçmıştı. Sonko, aynı ay İsviçre’de sığınma başvurusu yaparken gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

‘ADALETİN UZUN KOLU SUÇ ORTAKLARINI DÜNYANIN HER YERİNDE YAKALIYOR’

İsviçre’deki başsavcılık, Sonko için üst sınırdan ömür boyu hapis cezası talep etmişti. Savaş suçları savcısı Reed Brody, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Yahya Jammeh’in acımasız rejiminin sütunlarından biri olan Ousman Sonko’nun mahkum edilmesi, Jammeh’in kurbanları için adalete giden uzun yolda önemli bir adım. Adaletin uzun kolu, Yahya Jammeh’in suç ortaklarını tüm dünyada yakalıyor; umuyoruz ki Jammeh’in kendisini de yakalayacağız” ifadelerini kullandı. Sonko ise kendisine yöneltilen suçlamaları reddederek davacıları yalan söylemekle suçladı, 7 yıllık tutukluluk süresini eleştirdi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir